Këta persona kanë më pak gjasa të kryejnë marrëdhënie seksuale

Life style

Këta persona kanë më pak gjasa të kryejnë marrëdhënie seksuale

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

Të rriturit e lindur para kohe kanë më pak gjasa të kenë një partner dhe të bëjnë seks, thotë studimi britanik.

Personat që lindin para kohe tregojnë më pak aktivitet seksual dhe më pak marrëdhënie sesa ata që lindin normal, pra pas javës së 37-të të shtatzënisë, sipas hulumtimeve të reja.

Mostra e studimit të Universitetit të Warwick ishte mbi katër milionë të rritur të lindur më vonë se java e 28 -të e shtatzënisë, pra deri në muajin 7 të shtatzënisë. Pra, këta fëmijë, si të rritur, shfaqnin prirje për vetmi dhe infertilitet dhe e kishin më të vështirë të krijonin lidhje dashurie, në fakt 38% më pak se fëmijët që lindnin normalisht.

Në fakt, studimi flet për një shans më të madh për të qenë i virgjër edhe shumë vite pas moshës madhore, pasi ai ka lindur para kohe!

Kjo mund të jetë për shkak të cenueshmërisë më të madhe fizike dhe mendore, vetëvlerësimit të ulët dhe rrezikut më të vogël në adoleshencë ose rini si rezultat i lindjes së tyre të parakohshme. Në fakt, lindja e parakohshme zakonisht shoqërohet me peshë të ulët trupore, diçka që duket se krijon fëmijë të ndrojtur dhe të turpshëm, të cilët e kanë të vështirë dhe të ngadalshëm në zhvillimin e marrëdhënieve seksuale dhe i çon në introversion dhe vetë-ruajtje.

Autori kryesor i hulumtimit, Dr. Marina Goulart de Mendonca, një psikologe në Universitetin e Warwick në Mbretërinë e Bashkuar, tha: në lidhje me pjesën tjetër të popullsisë “.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat