Hapat për ta vënë bebin shpejt në gjumë

Life style

Hapat për ta vënë bebin shpejt në gjumë

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 00:46
Foto ilustrim

Të vësh foshnjen në gjumë gjatë natës është një sfidë më vete për të gjithë prindërit e rinj. Shumë shpesh nënat ankohen se nuk mund t’i vënë fëmijët në gjumë pavarësisht stërmundimit me mënyra nga më të ndryshmet për t’ia dalë. Prandaj specialistët sugjerojnë që të krijohen ‘zakonet e gjumit’, të cilat përgjithësisht funksionojnë.

Sipas tyre ka 4 hapa që çdo prind i ri duhet të ndjekë:

Ndiqni një rutinë gjumi strikte

Ushqejeni fëmijën para se ta vini të flejë

Provoni ta bëni rutinën para gjumit argëtuese

Bëni kujdes me ambjentin rrethues dhe kushtojini rëndësi detajeve për ta bërë sa më të qetë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat