Ushqime që ju bëjnë të bukur

Life style

Ushqime që ju bëjnë të bukur

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 14:30
Foto ilustrim

FORMA E MIRË FIZIKE, POR EDHE SHKËLQIMI I LËKURËS DHE SHËNDETI I FLOKËVE, VIJNË NGA TRYEZA:

1 – Uji – Është kaq i mirë, por jo gjithmonë merret parasysh. Dy litra ujë në ditë janë gjithmonë një parametër i vlefshëm reference.

2 – Peshku i detit- açuga, skumbria, sardelet: duhet të konsumohen të paktën dy deri në tre herë në javë. Peshku ka një përqendrim të lartë të proteinave dhe yndyrnave të mira, Omega 3 dhe Omega 6, kështu që është shumë e dobishme për të luftuar plakjen e indeve dhe shëndetin e muskujve.

3- Veza-e verdha e vezës, ka një përqëndrim të lartë të vitaminës B6, por edhe jep një furnizim të mirë të vitaminës A dhe D, si dhe proteina dhe yndyra. Shtimi i një veze në sallatë ose përgatitja e një omelete kontribuon në bukurinë e duarve, pasi substancat në vezë ndihmojnë në forcimin e thonjve.

4 –Orizi integral- Karbohidratet janë një burim i madh energjie. Orizi integral mund të jetë një zgjidhje e mirë: ju jep energji efikase, ju furnizon me proteina, pak lipide dhe kolesterol të munguar. Është shumë i pasur me fibra dhe ka një indeks glicemik më të ulët se oriz i bardhë.

5 -Avokado – Falë acideve yndyrore të pangopura dhe vitaminës E, është aleate e madhe e elasticitetit të lëkurës. Idealija është të konsumohet një herë ose dy herë në javë. Mund të shtohet në sallatë, ose të konsumohet vetëm, si pjatë e dytë.

6 – Arrat-Janë një minierë e vërtetë e acidit yndyror, i cili përmirëson elasticitetin e indeve dhe për këtë arsye jep një lëkurë të butë dhe të ndritshme. Ata janë të pasura me vitaminë E, antioksidantë dhe omega Konsumoni vetëm katër arra në ditë, ose i shtoni në sallatë ose kos.

7 – Boronica – Përmbajnë anthocyanins, një polifenol i dobishëm për veprimin si antioksidant..

8- Domatet-Edhe pse ato janë një perime verore, ato janë gjatë gjithë vitit dhe gjithashtu mund të konsumohen në formën e koncentratit dhe salcës, të cilat mbajnë veti të saj. Ata janë shumë të pasura me lycopene, një antioksidant që mbron qelizat nga veprimi i radikaleve të lira. Ata janë gjithashtu të ulëtat në kalori, kështu që një sallatë e mire me domate është një aleat i vlefshëm i atyre që duan të humbasin disa kile.

9.Çaji jeshil – Është një pije e shijshme dhe me shumë dobi. Ajo ka veti antioksiduese dhe pastruese, dhe gjithashtu është e lidhur me bukurinë e flokëve, sepse e forcon dhe e pengon rënien e tyre. Për të parë rezultatet duhet të konsumoni të paktën dy gota në ditë.

10. SHEQERI – Mos e nënvlerësoni sepse ai i jep organizmit tonë energjinë e domosdoshme për veprim. E rëndësishme është që ta konsumoni në sasi të vogla. Psh në qoftë se duam të ëmbëlsojmë një pijë mund t’i hedhim “stevia”, e cila është një ëmbëlsues më pak kalorik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat