A është e mirë apo e keqe kafeja para stërvitjes?

Life style

A është e mirë apo e keqe kafeja para stërvitjes?

Më: 27 janar 2022 Në ora: 07:18
Foto ilustrim

Po sikur t’ju thoja se ekziston një substancë psikoaktive legale, e lirë dhe e aksesueshme gjerësisht që mund të përmirësonte menjëherë stërvitjet tuaja?

Megjithëse priremi ta konsumojmë atë kur fillojmë ditën, kafeina funksionon shumë si një suplement. Në të njëjtën mënyrë që i heqim pluhurat ose shufrat e proteinave kur nuk mund të mbysim një vakt të vërtetë pas një stërvitje, kafeina është diçka që mund të na ndihmojë të bëjmë disa përsëritje të tjera dhe të shtojmë disa ushtrime shtesë në fund.

Por ndryshe nga shumica e suplementeve, kafeina nuk është një shtesë. Për të gjithë zhvillimin pas pluhurave proteinike – hirra e ndarë nga gjiza, ose proteinat e koncentruara të bizeles dhe orizit – ato nuk ofrojnë asgjë të re. Ato na ndihmojnë të sigurojmë një raport të mirë makronutrientësh, por nuk ndryshojnë nga ushqimi. Ato nuk janë më të mirë se konsumimi i ushqimit të vërtetë, ato janë thjesht më të shpejtë.

Por kafeina ka qëllimin e saj të veçantë. Është treguar se rrit performancën në sportet e forcës, ushtrimet me intensitet të lartë dhe sprintet. Mund të ndihmojë edhe rikuperimin kur konsumohet pas stërvitjes. Marrja e 5 mg kafeinë për kilogram të peshës trupore, minus një kilogram, është treguar se rrit forcën. Në një studim të kryer nga studiues në Brazil, atletët me kafeinë ngrinin 11% më shumë sesa grupi i kontrollit.

Një tjetër studim zbuloi se kafeina përmirëson ndjeshëm forcën e pjesës së sipërme të trupit. Kafeina është zbuluar se ka një efekt indirekt pozitiv në humor dhe përqendrim, gjë që çon në kohë më të mira reagimi dhe e  bën atë një lloj përmirësuesi njohës. Kafeina është treguar se krijon një ndërveprim më të favorshëm midis qelizave të trurit dhe muskujve. Në një mënyrë shumë të përafërt, pirja e një kafeje para stërvitjes u jep sportistëve të njëjtin rezultat sikur të kishin bërë një ushtrim pa pushim dhe kjo lloj njohjeje rrit prodhimin e forcës.

Asgjë që blini nuk mund të sigurojë një stërvitje të mirë, por kafeina, e marrë me moderim, është zgjidhja më e mirë që mund të bëni për të siguruar një stërvitje të mirë. Një filxhan kafe para stërvitjes mund të kompensojë një ditë të vështirë pune ose një natë të kaluar pa gjumë.

E gjithë kjo, nëse nuk do të flisnim për kafeinë, do ta bënte një substancë të dukej si një mrekulli. Por meqenëse e dimë se si funksionon kafeja, është pak më pak mistike. Ashtu si shumica e njerëzve nuk do të paraqiteshin në punë pa kafeinë, edhe ne nuk duhet të flemë gjatë stërvitjeve tona.

Me të gjitha grupet e para-stërvitjeve në dispozicion është e arsyeshme të mendojmë se mund të kemi nevojë për kafeinë për të hyrë në trupin tonë në një mënyrë teknike. A nuk është më mirë? Por kafeja në fakt funksionon mjaft mirë dhe problemet që kemi me kafeinën e tepërt jashtë palestrës – ankthi, pagjumësia, nervozizmi, rrahjet e shpejta të zemrës – nuk largohen vetëm sepse jeni duke u stërvitur. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se individët me kafeinë nuk bëhen shumë më të fortë nga kafeina shtesë. Përveç kësaj, me kalimin e kohës njerëzit mund të bëhen tolerantë ndaj efekteve të saj.

Shmangia e kafeinës mund të jetë gjithashtu e dëmshme, ose të paktën joefikase. Disa njerëz pretendojnë se kafeina pengon efektet pozitive të kreatinës, një acid organik që është treguar se përmirëson forcën. Por kjo është hedhur poshtë. Sigurisht, kafeina ka efekte negative. Përveç asaj që ndodh kur konsumoni shumë, kafeina është një diuretik, i cili mund t’iu bëjë të ndiheni të dehidratuar. Ju mund të merrni kafeinë para stërvitjes dhe të pini pak kafe gjatë ditës për ta balancuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat