Planifikon të bëjë me fëmijët në pranverë

Life style

Planifikon të bëjë me fëmijët në pranverë

Më: 23 maj 2022 Në ora: 06:49
Ilustrim

Pranvera më në fund është këtu. Me të vijnë ditë më të gjata, temperaturat rriten dhe ju doni të jeni më larg shtëpisë. Eshte nje sezon perfekt për të bërë plane me fëmijë, për të thithur ajër të pastër dhe për të vendosur lidhje familjare. Fëmijët duan të dalin nga shtëpia dhe janë të lodhur nga shirat e dimrit dhe moti i keq. Nëse nuk keni shumë ide, ne ju japim frymëzim me këto planifikon të bëjë me fëmijët në pranverë.

Ne duhet te merrni parasysh kur zgjidhni një plan pranveror nëse fëmijët kanë alergji, pasi kjo periudhë e vitit është kur ka më shumë lastarë. Nëse ky është rasti me fëmijën tuaj, gjithmonë mbani ilaçet e tij me vete. Një faktor tjetër kur zgjedh një plan është mosha e fëmijës, pasi disa plane do të jenë më tërheqëse për ta. Kështu që tani e dini, fikni celularin, përqendrohuni te fëmijët tuaj dhe shijoni këtë kohë familjare. Le të shohim cilat janë planet që mund të bëjmë me fëmijët në pranverë.

Planifikon të bëjë me fëmijët në pranverë

Parqe dhe kopshte. Në Spanjë ka qindra parqe dhe kopshte të mrekullueshëm ku fëmijët mund të shohin se si pemët dhe bimët fillojnë të lulëzojnë. Me mot të mirë dhe orë të rritura të dritës, ne mund të shfrytëzojmë më së miri orët dhe të shijojmë një mjedis madhështor plot dritë dhe ngjyra.

Piknik në natyrë. Sa ide e mrekullueshme për të ngrënë gjithë familjen jashtë. Së bashku mund të përgatisni një vakt madhështor për ta shijuar si familje. Zgjidhni një vend ku ka hije, fëmijët mund të luajnë dhe të dremitin pak nëse duan.

Dielli dhe ajri. Edhe pse nuk është ende koha për të shkuar në plazh, ne mund të bëjmë qasje të vogla. Ne mund të ecim përgjatë shëtitoreve, të ecim në rërën e plazhit edhe nëse është e veshur, të luajmë me rërën, të bëjmë fotografi me familjen ... plazhi nuk është vetëm për peshqirë dhe rroba banje, ju gjithashtu mund të bëni plane të tjera argëtuese si familje. Nëse nuk ka plazh ku jetoni, mund të bëni plane lumore.

Kopshte urbane. Nuk është më e nevojshme të shkosh në qytet për të parë dhe punuar në një kopsht. Në gjithnjë e më shumë qytete ka hapësira ku ka kopshte urbane dhe ato ju mësojnë se si të mbillni dhe të kujdeseni për kopshtin tuaj. Gjeni nëse ka ndonjë në qytetin tuaj, është një aktivitet shumë edukativ për fëmijët dhe ata do të kalojnë shumë mirë.

Zgjidhni një pemë. Çfarë kujtimi të bukur për të ndarë momente me familjen tuaj nën një pemë. Lexoni fëmijëve tuaj histori rreth botëve fantastike, ku ata luajnë dhe zbulojnë botën. Ku ju pyesin për mënyrën se si funksionon jeta. Ajo pemë nuk do të jetë më kurrë asnjë pemëDo të jetë pema juaj dhe do të përfaqësojë kujtimet e familjes suaj.

Mësoni të ngasni një biçikletë. Kush nuk e mban mend se si ai mësoi të ngasë një biçikletë? Të gjithë e kemi atë moment të djegur në mendjen tonë. Pranvera është një kohë ideale për t'i mësuar atyre diçka po aq të rëndësishme sa janë për të ngasur një biçikletë. Ditët janë më të gjata dhe kemi më shumë kohë për të kaluar me fëmijët tanë.

Lojëra gjatë gjithë jetës. Mësojuni fëmijëve tuaj lojërat me të cilat jeni argëtuar si fëmijë. Mësojeni të luajë litar, gomë, fshehje, top, mermer, peshkim ... ato lojëra që janë pjesë e fëmijërisë suaj dhe ju do të dëshironit të ishit pjesë e lojërave të fëmijëve tuaj gjithashtu. Një moment familjar që do ta mbani mend gjatë gjithë jetës.

Mos harroni të sillni atë që është e nevojshme për çdo rast. Edhe nëse nuk do të bëjmë banjo dielli, duhet të mbajmë gjithmonë mbrojtje nga dielli, si për fëmijë ashtu edhe për të rritur. Sillni rrobat dhe rrobat e duhura për fëmijët që priren të lagen dhe njollosen. Dhe gjëja kryesore, shijoni këto përvoja me tuajat.
Sepse mos harroni ... investoni në kujtime, se koha nuk kthehet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat