Tabuja e ‘shitjes së shpirtit’ për një punë më të paguar

Life style

Tabuja e ‘shitjes së shpirtit’ për një punë më të paguar

Më: 27 maj 2022 Në ora: 17:08
Foto ilustrim

Këto ditë, ndërrimi i një roli pasioni me një punë më pak interesante me paga dhe përfitime më të mira, mund të ketë kuptim. A është koha për t’i dhënë fund stigmës së ‘shitjes së shpirtit’?

Olly, një punonjëse e teknologjisë amerikane në të 30-at e saj, punonte në një kompani, misioni i së cilës ishte investuar thellë. “Ishte pjesë e identitetit tim,” thotë ajo. Por, kur goditi pandemia, duke sjellë teprica të vazhdueshme, pasiguri, orë të gjata dhe lodhje, Molly vendosi se ishte koha për të ndryshuar punë. Lëvizja erdhi me kompromis; ndërkohë që roli i saj i ri paguhej më mirë dhe ofronte më shumë punë në distancë, Molly nuk klikoi me misionin e kompanisë dhe nuk ishte veçanërisht e interesuar për këtë sektor. Edhe pse ajo filloi lëvizjen, ajo u ndje e konfliktuar. “Ndihesha sikur po shisja veten”, thotë Molly.

Në një epokë në të cilën punëtorët janë kushtëzuar të ndjekin pasionet e tyre dhe të gjejnë role që kanë kuptim, ideja e kalimit nga një punë përmbushëse në një punë të mërzitshme me kushte më të mira është, për disa, praktikisht tabu. Kjo dilemë mund të jetë veçanërisht e mprehtë për punëtorët e rinj; studimet tregojnë se gati gjysma e punëtorëve të mijëvjeçarit dhe të gjeneratës Z duan një rol në një kompani që përputhet me etikën e tyre personale; 15% raportuan se morën vendime të karrierës të bazuara në vlera gjatë pandemisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat