​Jeta juaj ndryshon rrënjësisht nëse heshtni këto 5 gjëra

Life style

​Jeta juaj ndryshon rrënjësisht nëse heshtni këto 5 gjëra

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 18:16
Ilustrim

Në botën e sotme, me Facebook, Instagram, Snapshot dhe të gjitha llojet e mënyrave të tjera të globalizimit dhe rrjeteve sociale, shumica prej nesh nuk kanë vërtet një jetë private.

Çfarë nuk shkon? Jo të gjithë duhet të kenë informacion për jetën tuaj private, sepse ju nuk dini si ta përdorni atë!

Ndërsa mund të keni shumë pëlqime dhe komente, në realitet nuk mund të mburreni se shumë njerëz janë vërtet të lumtur për sukseset tuaja dhe historitë e udhëtimeve.

Ju duhet të jeni ai që do të zgjidhni njerëzit në jetën tuaj dhe, më e rëndësishmja, t'i njihni ata më mirë përpara se të jepni informacionin tuaj personal.

Ne paraqesim 5 lloje të të dhënave personale që duhet t'i mbani patjetër për vete, përpara se të takoni vërtet dikë ose të krijoni besim të thellë në një marrëdhënie.

Gjërat materiale

Kohët e fundit rrjetet sociale duket se janë të mbushura me gjëra materiale si telefona, makina, bizhuteri, rroba dhe këpucë të shtrenjta etj.

Nuk duhet të mburresh kaq shumë për gjërat materiale, sepse njerëzit do të mendojnë se je një materialist arrogant dhe i fiksuar.

Edhe pse jeni në gjendje të jetoni jetën tuaj të ëndrrave, përpiquni të jeni më modest dhe mbani për vete “çmimin”.

Përvoja të këqija nga e kaluara

Të gjithë vijnë me bagazhe. Ne të gjithë kemi përvoja të kaluara për shkak të të cilave do të donim të kishim amnezi, por ato vazhdojnë të na ndjekin dhe në vend të kësaj, ne ndajmë ato histori të këqija.

Është më mirë t'i lini këto gjëra pas dhe të mos i përmendni, veçanërisht për njerëzit që duan të jenë në jetën e tyre në të ardhmen.

Lëreni të kaluarën të mbetet në të kaluarën dhe historia prej saj le të jetë e mjaftueshme për përvojën tuaj dhe këshillat se si të veproni në të ardhmen.

Askush nuk dëshiron të dëgjojë histori për pakënaqësitë e së kaluarës - të jep përshtypjen se ju jeni ende të mbërthyer diku në të kaluarën tuaj.

Të ardhurat tuaja

Edhe nëse i keni të gjitha paratë e botës dhe mund ta ndani lehtësisht të gjithë turneun në lokal, pa e ndjerë se keni shpenzuar shumë, mos lejoni që njerëzit e rinj në jetën tuaj të mësojnë për gjendjen tuaj financiare.

Mund të ndikojë vërtet në marrëdhënien që njerëzit kanë me ju dhe mund të përfundoni me miq të rremë ose dashuri të rreme.

Veprat e mira

Nëse bëni mirë, sigurohuni që ta bëni privatisht dhe mos u mburrni për këtë. Nga njëra anë, mund të duket sikur po e bëni vetëm për t'u dukur, dhe nga ana tjetër, njerëzit me "nevoja të mëdha" dhe "financa të këqija" mund të fillojnë papritur t'ju rrethojnë.

Planet dhe synimet për të ardhmen

Këto gjëra duhet të diskutohen me familjen, miqtë më të mirë dhe një partner në një marrëdhënie të qëndrueshme.

Gjithashtu, sipas shkencës, ju keni një shans më të mirë për të arritur vërtet atë që askush nuk di të bëjë!

Kjo është kryesisht sepse kur ndani gjëra të tilla, njerëzit duan t'ju shpërqendrojnë prej saj ose të japin mendimin e tyre për të.

Mund të prishë vërtet ndjekjen e planeve tuaja dhe mund të përfundoni duke hequr dorë nga ato, vetëm për hir të të tjerëve!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat