Ja 5 mënyrat se si të përkushtoheni emocionalisht në një marrëdhënie

Life style

Ja 5 mënyrat se si të përkushtoheni emocionalisht në një marrëdhënie

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 16:27
Foto ilustrim

Kur themi fjalë dashurie, ne dukemi të pamenduar dhe jo të dashuruar. Vetëm mendoni për thëniet më të famshme: “Unë jam i çmendur për ty”, “Unë do të bëja gjithçka për ty!”, “Nuk mund të mendoj më për asgjë”, “ti je i gjithë universi im”, “pa ty nuk mund të jetoj “, jemi mësuar të përvetësojmë një gjuhë dashurie që duket më shumë si diçka patologjike sesa dashuri e vërtetë, e vetëdijshme dhe e pakushtëzuar.

 5 kërkesat thelbësore për një marrëdhënie përmbushësh

 Siguri dhe dëgjim empatik

Premtimi i parë që të dy partnerët duhet t’i bëjnë njëri-tjetrit qëndron në sigurinë: secili duhet t’i japë tjetrit hapësirën dhe kohën për të folur, për t’u shprehur me qetësinë më të madhe.

Vlerësimi

Edhe njerëzit më të ngjashëm kanë dallime. Idetë dhe opinionet e tjetrit duhet të respektohen dhe të mos përqeshen apo diskreditohen. “Nuk më pëlqen ideja jote, por e respektoj, e respektoj sepse të respektoj ty.”

Qartësia

“Ti u ngurtësove. Çfarë ndodhi?” . “Asgjë! Jam mirë!” . Këtu është fraza tërheqëse e shumë njerëzve që ushqejnë pritshmërinë jorealiste se partneri do të kuptojë dhe interpretojë çdo ndryshim humori.

Kufij të shëndetshëm në çift të shëndetshëm

Kufijtë rregullojnë të gjithë marrëdhënien, në çdo çift duhet të gjendet një ekuilibër midis afërsisë dhe distancës, midis ndërvarësisë dhe autonomisë.

Rinovim

Çiftet më të lumtura janë ata që dinë të rinovojnë veten. Rinovimi është antiteza e stagnimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat