Martesat e dyta: si të biesh sërish në dashuri me jetën

Life style

Martesat e dyta: si të biesh sërish në dashuri me jetën

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 16:00
Foto ilustrim

Ndodh që një martesë të mos funksionojë, të mbarojë, të ndërpritet shumë kohë përpara se “derisa vdekja të na ndajë”. Zhgënjimi dhe ndjenja e dështimit mund të jenë dërrmuese dhe t’ju pengojnë të vlerësoni një përvojë që, sado e dhimbshme, mund dhe duhet të përfaqësojë gjithmonë një mundësi të domosdoshme për rritje. Martesat e dyta ndonjëherë mund të jenë rezultat i një rruge të tillë.

Martesat e dyta: utopi apo arratisje përpara?

Martesat e dyta mund të jenë një kimerë për disa ose një urgjencë absolute për të tjerët. Ka nga ata që, të zhgënjyer dhe të hidhëruar nga rënia e një dashurie që mendohej se do të zgjaste gjithë jetën, humbasin besimin dhe shpresën dhe jetojnë rezistencë serioze për të nisur sërish një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të qëndrueshme. Të tjerët mund të reagojnë pikërisht në të kundërtën, ata nuk mund të tolerojnë ndjenjën e vetmisë, dështimit dhe boshllëkut të lënë nga mbyllja e martesës së parë. Dhe ata e gjejnë veten, shpesh në një kohë të shkurtër, përsëri të përfshirë me një partner me të cilin më pas martohen përsëri. Megjithatë, nuk është aspak e sigurt që në këto martesa të dyta “flash”, problemet që shënuan martesën e parë nuk do të përsëriten…

Çfarë funksionoi

Përtej fajit dhe akuzave të ndërsjella, një martesë, si çdo marrëdhënie e qëndrueshme e një çifti, përfaqëson një ekuilibër dinamik midis dy partnerëve. Jo rrallë është një ekuilibër i favorshëm që i lejon të dyja, me mbështetjen e tjetrit, të rriten dhe të përmirësohen. Ndoshta më shumë në vitet e kaluara se sot, martesa ka qenë për disa mënyra e vetme për të emancipuar veten nga familja. Për të tjerët mund të jetë një kontekst emocional ku ata më në fund mund të ndihen të dashur dhe të inkurajuar për të ndjekur pasionet dhe ambiciet e tyre. Për të tjerë ende, rruga e rritjes psikologjike që çon njërin ose të dy partnerët të kenë një dëshirë për gjenerim dhe prindërim. Ajo që shpesh neglizhohet kur një martesë përfundon është gjithçka që ka funksionuar deri më tani.

Martesat e dyta duhet të bazohen në krizën e mëparshme

Jo rrallë në fazat e hershme ose për një numër të caktuar vitesh ai bashkim kishte aspekte funksionale që lejonin njërin ose të dy partnerët të rriteshin, të evoluonin në njëfarë aspekti, të ndryshonin… Mund të ndodhë që duke ndryshuar reciprokisht ata të gjejnë burimet për të negociuar të reja. ekuilibrat për të qëndruar së bashku. Herë të tjera kjo nuk është e mundur dhe pikërisht ato ndryshime çojnë në përfundimin e marrëdhënies së dashurisë. Por në një mënyrë ose në një tjetër, ajo marrëdhënie mund të ketë qenë funksionale për të na ndihmuar të evoluojmë, të kuptojmë më mirë veten ose llojin e personit që duam pranë. Ndoshta ka sjellë me vete edhe rënien e shumë iluzioneve, mbase kemi përdorur tjetrin për të kompensuar të metat tona dhe ndoshta në fund kjo nuk ka lejuar të mbijetojë ndjenja. Martesat e dyta duhet t’i vlerësojnë të gjitha këto.

Martesat e dyta: duke filluar nga ambientet e reja

Sido që të jenë rrethanat, fundi i një martese është një moment krize, është një mundësi e domosdoshme për të pyetur veten, për të pyetur veten për atë që ka funksionuar dhe nuk ka funksionuar në mënyrën se si lind në marrëdhëniet e dashurisë. Nëse mund të lëvizni përtej ndjenjës së dështimit dhe keqardhjes, zemërimit dhe pakënaqësisë, ju keni një shans për ta kuptuar veten edhe më thellë. Është një ide e mirë, për shumë njerëz, të ndjekin një rrugë psikologjike që mund t’i ndihmojë ata të ndriçojnë ato “pika të verbër” që i kanë shkatërruar në një marrëdhënie dashurie që ata e imagjinonin të zgjasë me kalimin e kohës.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat