Uji i akullit ndihmon në djegien e kalorive dhe humbjen e peshës, ja se si…

Life style

Uji i akullit ndihmon në djegien e kalorive dhe humbjen e peshës, ja se si…

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 01:01
Foto ilustrim

Zhytja në një liqen të ngrirë ose larja në det në dimër mund të duket e çmendur për shumëkënd, por është një praktikë – e quajtur larja në akull – që ka qenë gjithmonë e përhapur në Evropën Veriore, e cila po bëhet e njohur edhe në vendet e nxehta si Italia. Përfitimet e terapisë së ftohtë, domethënë ekspozimi i trupit ndaj ujit të ftohtë ose të ngrirë, është objekt i interesit në rritje nga studiuesit në mbarë botën.

Uji i ftohtë aktivizon yndyrën e mirë dhe ndihmon në djegien e kalorive

Rishikimi i studimeve konfirmoi se noti në ujë të ftohtë ka efekte të dobishme në trup. Në veçanti, ai tregoi se si zhytja në ujë të ftohtë, nëse praktikohet vazhdimisht, stimulon metabolizmin dhe ju bën të humbni peshë. Në veçanti, u zbulua se i ftohti shkakton një rritje të qarkullimit dhe në të njëjtën kohë aktivizimin e indit dhjamor kafe (BAT ose yndyrë e mirë) për të ruajtur temperaturën ideale të trupit. Megjithatë, vetëm nëse zhytja në ujë të ftohtë zgjatet, trupi djeg yndyrën e “keq” (që ruan energjinë) dhe ju bën të humbni peshë.

Uji i ftohtë zvogëlon rrezikun e diabetit

Analiza zbuloi gjithashtu se ekspozimi ndaj ujit të ftohtë rrit prodhimin e adiponektinës nga indi dhjamor: një proteinë që luan një rol kyç në mbrojtjen kundër rezistencës ndaj insulinës, diabetit dhe sëmundjeve të tjera. Zhytja e përsëritur në ujë të ftohtë gjatë muajve të dimrit rriti ndjeshëm ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe uli përqendrimin e insulinës, si në notarët pa përvojë ashtu edhe me përvojë. Por edhe atëherë, efektet janë të përkohshme: vetëm zhytjet e përsëritura në ujë mund të ulin përqendrimin e insulinës në gjak.

Uji i ftohtë aktivizon qarkullimin, por kujdes nga rreziqet

Zhytja në ujë të ftohtë shkakton rritjen e presionit të gjakut për të mbajtur organet vitale të ngrohta, gjë që rezulton në qarkullim të përmirësuar. Në këtë drejtim, rishikimi siguroi prova se faktorët e rrezikut kardiovaskular në fakt u përmirësuan te notarët që iu përshtatën ujit të ftohtë. Megjithatë, studime të tjera sugjerojnë se zhytja në ujë të ftohtë mund të shkaktojë stres të rëndë kardiak.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat