“Hygge” sekreti pse danezët janë të lumtur?

Life style

“Hygge” sekreti pse danezët janë të lumtur?

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 13:07
Foto ilustrim

Hygge është një fjalë e vështirë për t`u përkthyer, sepse shpreh një koncept shumë të veçantë që mbase jo çdo vend e kupton. Në fakt është një fjalë daneze që mund ta përkthejmë shumë përafërsisht me “ndjehemi mirë”.

Danezët ishin njerëzit më të lumtur në botë në 2016-ën dhe vazhdimisht Danimarka është një nga vendet me mirëqenie më të lartë në botë. Jo rastësisht. Ata nuk jetojnë si gjithë pjesa tjetër e botës.

Klima në Danimarkë nuk është qiellore, errësohet herët, çmimet janë të larta, taksat janë astronomike, duhet të punoni shumë. Megjithatë, danezët kanë diçka që banorët e vendeve të tjera nuk e kanë: një filozofi jete të quajtur “hygge”, e cila përshtatet në disa rregulla të thjeshta.

“Hygge-n e kupton kur e ndien. Hygge është kur qëndroni përqafuar me një person të dashur në divan, ose kur ndani ushqim të mirë me miqtë më të afërt. Janë ato mëngjeset me qiellin blu kur drita që hyn përmes dritares është e përsosur”, thotë Meik Wiking, autori i guidës daneze të Hygge dhe bestsellerit absolut botëror të viteve të fundit.

Filozofia e danezëve bazohet tek të bërit shtëpinë dhe zyrën sa më komode, ftojnë mysafirë, vishen sa më komodë, mblidhen pas zjarrit duket pirë pije të ngrohta dhe mësojnë të gatuajnë shijshëm.

Dizajni danez konsiderohet minimalist. Në brendësi, danezët preferojnë nuancat e lehta: të bardhë, gri, blu me pluhur. Në të njëjtën kohë, ata i kushtojnë shumë vëmendje ndriçimit të butë, përdorin shpesh qirinj (edhe gjatë ditës!) dhe duan të dekorojnë shtëpitë me detaje të lezetshme. Qirinj, abazhur, jastëkë dhe batanije të buta, piktura në mure, rafte me librat e preferuar, pjata qeramike – këto gjëra të vogla krijojnë rehati dhe rehati.

Por cilat janë sekretet?

Për të kapërcyer dimrat e gjatë, të errët dhe të ashpër, danezët përkëdhelen brenda katër mureve së bashku me miqtë dhe familjen duke pirë një filxhan çokollatë të nxehtë para zjarrit, duke biseduar në divan në një dhomë me shumë qirinj, mbështjellë me batanije. Është një ndjesi mirëqenieje.

Organizojnë dreka e darka për miqtë, mblidhen dhe gatuajnë ushqime që shkujdesur mund të hahen edhe me duar.

I ftojnë miqtë qoftë edhe për të ngrënë mëngjes bashkë në shtëpi.

Kur është shumë ftohtë mezi presin të hanë darkë dhe të ulen në divanin e preferuar për të parë një film, ose për të lexuar.

E ndezin zjarrin dhe flakën sa më shumë të munden, vetëm ndjesia e ngrohtësisë dhe e të parit të zjarrit i bën të ndihen më mirë.

Hygge-n e praktikojnë edhe në verë. Organizojnë piknik, bëjnë shëtitje në natyrë ose dalin për shëtitje të gjata me biçikleta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat