Ja se cilat janë arsyet më të zakonshme pse shpeshherë ndiheni të demotivuar

Life style

Ja se cilat janë arsyet më të zakonshme pse shpeshherë ndiheni të demotivuar

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 11:20
Foto ilustrim

Mund t’i ndodhë të gjithëve të ndihen të demotivuar dhe plotësisht të larguar nga energjia pozitive dhe entuziazmi. Disa momente janë vërtet të vështira. Puna, angazhimet, mendimet mund të grumbullohen dhe ju mund të keni ndjenjën e mbingarkesës e cila sjell menjëherë demotivimi.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të kuptoni nëse është thjesht një ditë e keqe, apo një fazë kalimtare për shkak të stresit. Nëse, nga ana tjetër, ndjenja e shqetësimit është konstante, ndoshta është e përshtatshme të mos nënvlerësohen sinjalet.

Për të kuptuar arsyet që ju bëjnë të ndiheni të demotivuar dhe të dëshpëruar , duhet të ndryshoni këndvështrimin tuaj. Ju duhet të përpiqeni ta shikoni stilin e jetës tuaj nga distanca e duhur, sikur të jeni duke e vëzhguar atë nga jashtë.

Cilat janë arsyet që ju bëjnë të ndiheni të demotivuar dhe të rënduar?

DUKE VËNË NË PLAN TË DYTË PASIONET TUAJA

LUFTA NË FRONTE TË SHUMTA

KENI NJË PIKËPAMJE PESIMISTE PËR JETËN

MUNGESA E BESIMIT

VARËSIA E TEPRUAR NGA TË TJERËT

Gjithmonë besoni në veten tuaj

Të besosh se nuk i ke mjetet për të pasur sukses (cilido qoftë qëllimi i jetës tënde) të rrëzon si pak gjëra të tjera në botë. Ndër arsyet pse ndiheni të demotivuar dhe atje poshtë është koka dhe perceptimi që keni për veten, për burimet tuaja. Nëse besoni se mund ta bëni, nëse i thoni vetes në pasqyrë se keni aftësitë, edhe dita më e vështirë dhe më e lodhshme mund të sillet në shtëpi. Mendja është dhe duhet të jetë avokati juaj kryesor. Nëse ju nuk besoni në veten tuaj, kush do e bëjë? Të kesh një rreth miqsh dhe mbështetje është thelbësore, por para së gjithash duhet të mbështetesh në forcën tënde. Duhet besuar.

Dhe këtu lidhet motivimi i gjashtë – varësia e tepruar nga të tjerët. Nëse për të arritur një qëllim besoni se keni nevojë, gjithmonë dhe në çdo rast, për mbështetjen e dikujt, jetoni me një “gur” shumë të rëndë sipër që ju bën të ndiheni të pafuqishëm. Ju nuk keni pse të jeni dhe nuk jeni vetëm, por mbani mend se jeni më i forti nga të gjithë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat