5 këshilla si të kufizoni kohën e fëmijës suaj para ekranit

Life style

5 këshilla si të kufizoni kohën e fëmijës suaj para ekranit

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 14:54
Foto ilustrim

Në epokën e internetit, fëmijët janë mësuar me pajisjet elektronike sot më shumë se kurrë. Kjo jo vetëm që ndikon në mirëqenien e tyre fizike, por gjithashtu mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e tyre mendor. Si prind, duhet ta bëni fëmijën tuaj të kuptojë rëndësinë e shëndetit të përgjithshëm dhe t’i inkurajoni ata të kufizojnë kohën para ekranit.

Kaloni kohë me fëmijët tuaj

Çdo prind duhet të ndajë pak kohë nga orari i ngjeshur për ta kaluar me fëmijët e tij. Koha e darkës ose një orë para gjumit mund të përdoret për të bërë përpjekje për të njohur fëmijën tuaj si dhe orarin e tij ditor. Kjo jo vetëm që do t’i mbajë ata larg pajisjeve elektronike për një kohë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të kuptoni se sa kohë shpenzojnë duke përdorur ato pajisje. Prandaj, mund të gjeni ide për të kufizuar kohën e tyre para ekranit.

Shpjegojuni atyre arsyen e kufizimit të kohës para ekranit

Në vend që t’i detyroni të qëndrojnë larg pajisjeve elektronike, shpjegoni arsyet e kufizimit të kohës së tyre para ekranit. Pasi janë të vetëdijshëm për pasojat e tij negative në shëndetin e tyre, ata mund të ndalojnë veten nga përdorimi i tepërt i tyre.

Prezantoni fëmijët tuaj me aktivitete të tjera argëtuese

Në një kohë kur interneti është një nga opsionet më komode për të kaluar kohën e lirë, edukojini fëmijët tuaj për aktivitete të tjera argëtuese. Jepuni atyre lirinë të thonë mendimin e tyre dhe t’ju njoftojnë për pëlqimet dhe mospëlqimet e tyre. Aktivitetet në natyrë, leximi i librave, piktura, këndimi dhe kërcimi janë disa nga alternativat më të mira për të kaluar kohën në pajisjet elektronike.

Kaloni më shumë kohë jashtë

Merrni fëmijën tuaj jashtë, në vende të ndryshme, sa herë që mundeni. Sigurohuni që ata të eksplorojnë botën pasi është alternativa më e mirë e mundshme që mund t’i mbajë të zënë por të argëtuar. Nëse nuk dëshironi që fëmijët tuaj të humbasin kohën e tyre në pajisje elektronike, atëherë sigurohuni që ata të kalojnë pak kohë jashtë.

Bëjeni kohën e ekranit një privilegj

Mos harroni, nëse e detyroni fëmijën tuaj të ndjekë rregullat, atëherë kjo do të ndikojë vetëm negativisht në marrëdhënien tuaj. Në vend të kësaj, cakto një kufi kohor për kohën e lejuar para ekranit. Gjithashtu, ofroni shpërblime nëse i përmbahen kohës së caktuar para ekranit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat