​Ndiheni të stresuar në punë, ja disa mënyra për të qetësuar veten

Life style

​Ndiheni të stresuar në punë, ja disa mënyra për të qetësuar veten

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 23:37
Foto ilustrim

Përjetimi i presionit të stresit të lidhur me punën është mjaft i dukshëm në jetën e përditshme. Për shembull, edhe nëse e doni atë që bëni, presioni për të përmbushur një detyrim sfidues ose për të përmbushur një afat mund t’ju ekspozojë ndaj stresit. Dhe kur stresi bëhet kronik, ai mund të jetë dërrmues dhe i dëmshëm për mirëqenien fizike dhe shëndetin mendor.

Nuk ka dyshim se pranimi i stresit tuaj mund t’ju bëjë të ndiheni më të lehtë. Megjithatë, është po aq e rëndësishme të njihni shkaktarët tuaj dhe të mësoni prej tyre, në mënyrë që të mund të përgjigjeni ndryshe në të ardhmen.

Pirja e një filxhani të ngrohtë çaji ose kafeje gjatë pushimeve mund t’ju sjellë pushimin e nevojshëm nga takimet dhe telefonatat. Kjo është për shkak se çaji dhe kafeja përmbajnë kimikate të cilat jo vetëm që rrisin disponimin tuaj, por gjithashtu përmirësojnë produktivitetin tuaj. Por mbani mend, pirja me kujdes e tyre është çelësi.

Teknika popullore e thithjes së vajrave esenciale, e njohur edhe si aromaterapia, ka provuar të ketë efekte qetësuese në mendje, veçanërisht në kohë ankthi, stresi dhe pagjumësie. Teknika përdor aroma si livando, trëndafil, dru sandali dhe shumë të tjera për të balancuar në mënyrë holistike shëndetin fizik, emocional dhe psikologjik të pacientit.

Edhe kur duhet të përfundoni detyrën tuaj, marrja e pushimeve gjatë punës pa ndërhyrje është e domosdoshme. Ju lehtëson nga shqetësimet , dhimbjet dhe problemet fizike që lidhen me punën. Kjo është për shkak se stresi përfundimisht mund të dërgojë mendjen tuaj në një spirale dhe t’ju dërgojë në një rrugë të padëshirueshme idesh të pafavorshme.

Një teknikë e mrekullueshme për të reduktuar stresin është ushtrimi ose shëtitja. Së pari ju mundëson të shpëtoni nga situata e vështirë. Së dyti, stërvitja ndihmon në çlirimin e endorfinës, neurotransmetuesit përgjegjës për atë ndjenjë të ngrohtë dhe komode. Shëtitja mund t’ju ndihmojë të harroni stresin tuaj dhe të relaksoheni, në mënyrë që ta përballoni problemin me qetësi.

Dihet se metoda e frymëmarrjes 4-7-8 ndihmon në përballimin e ankthit. Mund të veprojë si një truk i fuqishëm që rrit oksigjenin e trupit. Teknika përfshin vendosjen e majës së gjuhës pas dhëmbëve të sipërm të përparmë dhe më pas thithjen përmes hundës për 4 sekonda, mbajtjen e saj për 7 sekonda dhe nxjerrjen përmes gojës për 8 sekonda. Bërja e kësaj rregullisht dihet se qetëson mendjen dhe trupin tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat