Katër arsye pse duhet të filloni gjithmonë grimin me sytë

Life style

Katër arsye pse duhet të filloni gjithmonë grimin me sytë

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 21:32
Foto ilustrim

Nëse deri vonë rutina juaj e grimit niste me aplikimin e fondatinës, është koha të ndryshoni radhën e aplikimit të produkteve dhe të filloni me sytë. Më poshtë do të gjeni katër arsye që do t’ju kursejnë kohë dhe sasi produktesh, për një rezultat të qëndrueshëm.

Më shumë kontroll dhe ekuilibër më të mirë

Kur shikojmë fytyrën e një personi tjetër, ne instinktivisht shikojmë në sytë e tij së pari. Pra, kur aplikoni grimin tuaj, fokusimi kryesisht tek sytë do t’ju ndihmojë të lini një përshtypje të parë të mirë! Fillimi me sytë tuaj, atëherë, mund ta bëjë më të lehtë krijimin e një pamje të ekuilibruar. Nëse filloni me një sy dramatik ‘smoky eye’, mund ta balanconi atë me ngjyra më diskrete në buzë dhe mollëza. Po kështu, nëse filloni me një ngjyrë sysh më diskrete ose neutrale, mund të shtoni një ngjyrë të theksuar në buzët tuaja për një pamje të ekuilibruar. E thënë thjesht, duke filluar me sytë tuaj është një mënyrë e thjeshtë për të krijuar një pamje më kohezive.

Është më pak e çrregullt

Sa prej tyre nuk u është dashur të turbullohen me hijen e syve ose eyeliner dhe të detyrohen të fillojnë nga e para? Pra, nëse fondatina juaj tashmë është gati, është e pamundur të pastroni mbetjet e grimit të syve pa fshirë një pjesë të fondatinës. Një qasje e kujdesshme pastrimi shpesh përfundon duke lënë njolla bojë pas syve tuaj, duke rritur hijet e errëta që shumica prej jush po përpiqen të shmangin. Por kur filloni me grimin e syve, mund të fshini çdo mbetje të hijes së rënë ose njollave të lapsit dhe eyelinerit pa asnjë shqetësim.

Përdorni më pak bazament

Kur filloni rutinën tuaj të grimit duke aplikuar fillimisht fondatinë, është e lehtë të tërhiqesh. Aplikimi i mjaftueshëm i shtresës bazë mund ta bëjë atë të duket shumë e guximshme dhe ky nuk është lloji i pamjes që kishit në mendje. Pra, nëse aplikoni bazën tuaj pas grimit të syve, me siguri do të përdorni më pak dhe do të arrini një pamje më natyrale.

Ju nuk bëni hapa prapa

Vendi më i mirë për të filluar me grimin tuaj të syve është se nuk keni pse të bëni mbrapa! Nuk ka asnjë efekt për t’u pastruar dhe nuk keni nevojë të rregulloni bazën tuaj ose të vendosni më shumë korrektor. Përfundimisht, do të kaloni më pak kohë para pasqyrës! 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat