Kontrolli i shpeshtë i rrjeteve sociale, shkakton sjellje impulsive

Life style

Kontrolli i shpeshtë i rrjeteve sociale, shkakton sjellje impulsive

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

Një studim i ri ka identifikuar një lidhje të mundshme midis kontrollit të shpeshtë të mediave sociale dhe ndryshimeve të trurit që lidhen me të paturit më pak kontroll ndaj sjelljeve impulsive tek adoleshentët e rinj.

Duke përdorur skanimet e trurit MRI, studiuesit në Universitetin e Karolinës së Veriut zbuluan se adoleshentët që kontrollonin shpesh mediat sociale kishin më shumë gjasa të shihnin rritje të aktivizimit në rajonet e trurit që rregullojnë qendrat e shpërblimit dhe ato që mund të luajnë një rol në rregullimin e vendimmarrjes rreth situatave sociale.

Studimi, i publikuar të martën në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Amerikane, shqyrtoi rreth 200 të rinj në klasën e gjashtë dhe të shtatë.

Studiuesit gjurmuan përdorimin e vetë-raportuar të studentëve të faqeve të mediave sociale si Facebook dhe Instagram, dhe kryen MRI funksionale, duke i lejuar ata të monitorojnë aktivizimin në tru.

Rezultatet treguan se studentët që përdornin mediat sociale më shpesh kishin aktivizim të shtuar në pjesë të trurit të tyre, duke i bërë ata më të prirur ndaj reagimeve dhe mbindjeshmërisë së kolegëve dhe ndoshta duke çuar në ndryshime në kontrollin dhe rregullimin e impulsit.

Megjithëse MRI-të mund të matin ndryshimet në tru, shpesh nuk është e qartë nëse ato ndryshime janë të përkohshme apo të përhershme, as nuk është e qartë nëse ato ndryshime ndikojnë në mirëqenien e përgjithshme të një personi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat