Si të pastroni njollat e ndryshme me disa përbërës të thjeshtë

Life style

Si të pastroni njollat e ndryshme me disa përbërës të thjeshtë

Më: 22 mars 2023 Në ora: 09:29
Foto ilustrim

Pa marrë parasysh se sa të pastër mund ta mbani shtëpinë tuaj, incidentet e ndryshme mund të shkaktojnë njolla që në dukje duket se ndotin të gjithë shtëpinë

Në këtë shkrim do të ndajmë me ju disa këshilla si të pastroni disa lloje njollash nga tapeti duke përdorur përbërës të thjeshtë që mund të keni në shtëpi.

1. Njollat e kafesë dhe çajit

Për këto njolla thjesht përdorni uthull të bardhë përzier me ujë. Ju mund të përdorni një leckë të pastër, sfungjer ose peshqir për të pastruar njollën.

2. Urinë apo të vjella kafshësh

Nëse një njollë e tillë është e vështirë për t’u hequr me leckë të njomur vetëm me ujë, ju mund të aplikoni pak sode buke në zonën e ndotur. Soda e bukës është një përbërës i fuqishëm i njohur për heqjen e njollave dhe pastrimin e tapicerive nga mikrobet.

3. Çamçakëzi

Kjo njollë mund të hiqet nga tapeti apo copa e divanit duke e fërkuar me një kub akulli.

4. Manikyri, boja

Thjesht përzieni një lugë e gjysmë uthull me detergjent dhe ujë në një legen, dhe fërkoni qilimin me një sfungjer.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat