Buzëqeshja u lehtëson atletëve vrapimin - Bota Sot
Buzëqeshja u lehtëson atletëve vrapimin

Life style

Buzëqeshja u lehtëson atletëve vrapimin

Më: 18 shkurt 2018 Në ora: 23:18
Ilustrim

Buzëqeshja mund të rrisë performancën atletike, thotë një studim i ri.

Hulumtuesit që kanë gjetur se ”zgërdhirjet” mund të zvogëlojnë vështirësitë e atletit duke e bërë sportin më të lehtë për ta.

Në fakt, studiuesit thonë se shumë atletë të lartë, duke përfshirë medaljen e artë olimpike Marathon Eliud Kipchoge, buzëqeshin  për të rritur performancën e tyre të vrapimit.

Gjetjet, të cilat janë botuar në Psikologjinë e Sportit dhe Ushtrimit, theksojnë se qeshja ndihmon në zvogëlimin e tensionit të muskujve dhe shkëputjen e vrapuesve nga ndjesitë trupore, duke e bërë kështu më të lehtë vrapimin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test