A dëmton shëndetin fjetja me sytjena? - Bota Sot
A dëmton shëndetin fjetja me sytjena?

Life style

A dëmton shëndetin fjetja me sytjena?

Më: 4 mars 2018 Në ora: 21:26
Ilustrim

Gjumi gjatë natës me ose pa sytjena? Gjithkush ka dëshirat e veta - disa janë më të rehatshëm pa të, dhe të tjerët nuk ndihen mirë nëse nuk mbajnë sytjena.

A është e vërtetë se sytjena mund të parandalojë gjoksin e lëshuar? Fakti është, megjithatë, nëse duam të veshim sytjena natën apo jo - ato nuk do të kenë efekt pozitiv në zemër. Mund të jetë edhe e kundërta.

Ekspertët rekomandojnë që të shmangim veshjen e sytjenës gjatë natës. Arsyeja është e thjeshtë: sytjena tepër e fortë mund të shkaktojë pengesa në qarkullimin e gjakut. Përveç kësaj, disa kritikë besojnë se sytjenat bëjnë presion në nyjat limfatike dhe kanalet, dhe se substancat e dëmshme nuk mund të transportohen në tërësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test