Zbulohet pse skuqet lëkura kur bëhet ftohtë - Bota Sot
Zbulohet pse skuqet lëkura kur bëhet ftohtë

Life style

Zbulohet pse skuqet lëkura kur bëhet ftohtë

Më: 8 mars 2018 Në ora: 14:18
Ilustrim

Studimet e fundit zbulojnë se çfarë i ndodh lëkurës suaj kur ajo skuqet gjatë dimrit.

Studimi mund të tregojë se losioni natyror i lëkurës zhvishet nga të ftohtit.

Kjo mund të shpjegojë pse miliona njerëz vuajnë nga tharja e lëkurës gjatë kohës së dimrit.

Studimet e reja nga ekipi i Kopenhagës ka zbuluar saktë se çfarë ndodh me lëkurën tuaj kur ajo skuqet dhe thahet gjatë dimrit.

Studimi i publikuar në revistën British Journal of Dermatology, tregon se faktori losion i lëkurës (NMF) është më i ulët gjatë dimrit, për shkak të të ftohtit dhe mungesa e rrezeve të diellit shkakton që të mos prodhohet losioni natyral i lëkurës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test