9 veprime që bëjmë çdo ditë dhe na rrudhin lëkurën pa e kuptuar - Bota Sot
9 veprime që bëjmë çdo ditë dhe na rrudhin lëkurën pa e kuptuar

Life style

E hënë, 15 tetor 2018

9 veprime që bëjmë çdo ditë dhe na rrudhin lëkurën pa e kuptuar

Më: 10 prill 2018 Në ora: 23:08
Foto ilustrim

Në kërkim të lëkurës së përsosur dhe të bukur, ne kemi vendosur një rutinë dhe përpiqemi ta ndjekim me përkushtim. Edhe pse kemi vetëm synimet më të mira kur planifikojme regjimin tonë, ne ndonjëherë e demtojme lëkurën tonë pa e ditur fare. Sipas disa dermatologëve, shumë gra nuk e hidratojne lëkurën çdo ditë. Mungesa e hidratimit jo vetëm që do të çojë në zhvillimin e më shumë rrudhave, por gjithashtu mund të shkaktojë puçrra fytyre dhe skuqje. 

1. Nuk e lani fytyren cdo nate para se te flini

2. Përdorimi i laresit të gabuar

PH normale e lëkurës tonë është rreth 5.5. Kjo është arsyeja pse pastruesit me një pH më të lartë mund të shkaktojnë puçrra fytyre, duke provokuar gjëndrat tona dhjamore për të prodhuar më shumë sebum se ne natyrisht duhet.

3. Mos aplikoni toner pas pastrimit

Toneri nuk duket si një hap i domosdoshëm në një regjim skincash, por është. Toneri do të përgatisë lëkurën tuaj për një moisturizer dhe për të hequr klorin dhe mineralet e gjetura në ujë . Mos harroni të siguroheni që jeni duke përdorur një pa alkool.

4. Përdorimi i shumë produkteve te tipit scrub

Heqja e qelizave të vdekura të lëkurës është shumë e rëndësishme, por exfoliantet e shumte mund të dëmtojë lëkurën tuaj dhe të rezultojë në dehidratim .

5. Ngacmoni lekuren dhe pucrat

Mos e shtrydhni pucrat apo pikat e zeza, sepse në këtë mënyrë ju vetëm do ta përhapni më tej infeksionin në fytyrë. Në vend të kësaj përdorimi i trajtimeve të veçanta të akneve si acid salicilik direkt në spote.

6. Shmangni përdorimin e vajrave

Edhe në qoftë se lëkura juaj është më shumë yndyre, duhet të përdorni vajra për të ushqyer lëkurën tuaj. Është më mirë të përdorni vajra me acid linoleik, si vaji organik i qengjit, vaji i farës së kërpit ose vaji i farës së kungujve.

7. Nuk përdorni produkte SPF

Lëkura që është e pambrojtur nga dielli tenton të marrë më shumë rrudha dhe pigmentim. Ju duhet patjetër të përdorni kremin  e diellit çdo ditë dhe jo vetëm në verë. Sa më i lartë niveli i SPF, aq më mirë.

8. Mos ndryshimi rregullisht i jastëkëve

Mund të mos jetë e qartë, por rastet tona të jastëkëve mbledhin shumë baktere nga trupi ynë dhe burimet e jashtme. Gjatë gjumit tonë këto baktere mund të transferohen në fytyrën tuaj dhe të shkaktojnë puçrra fytyre. Për të shmangur këtë mos harroni të ndryshoni  minimumi kellefin e jastikut ë paktën dy herë në javë.

9. Nuk pini ujë të mjaftueshëm dhe hani ushqim te pashendetshem

Çdo problem që shfaqet në fytyrat tona fillon brenda trupit tonë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të konsideroni edhe zakonet tuaja të hahet dhe të pijshëm. Filloni të pini më shumë ujë dhe të hahet të pastër, dhe lëkura juaj do të ndryshojë për mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test