Pse meshkujt tërhiqen nga femrat e shkurtra? - Bota Sot
Pse meshkujt tërhiqen nga femrat e shkurtra?

Life style

Pse meshkujt tërhiqen nga femrat e shkurtra?

Më: 17 prill 2018 Në ora: 08:52
Ilustrim

Sipas studimit të psikologut Gert Stulp në universitetin Groningen në Britani, meshkujt preferojnë më shumë femrat e shkurtra. Dhe kjo nuk është vetëm çështje shijesh, por lidhet edhe me gjenetikën, siç ka zbuluar studimi ku janë përfshirë 10.000 çifte angleze.

Femrat e shkurtra kërkojnë meshkuj të gjatë sepse ata përfaqësojnë sigurinë, një lloj niveli kulturor dhe një gjendje të mirë shëndetësore. Ndërsa në të kundërt, meshkujt preferojnë femrat e shkurtra sepse shohin tek to ëmbëlsi, dashuri dhe ndiejnë nevojën që t’u japin siguri.

Për më tepër, studimi përmend edhe një nivel më të lartë të estrogjenit (hormonit femëror) që gjendet tek femrat e shkurtra dhe jo tek ato të gjata.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test