Njerëzit kreativë mund të bëhen skizofrenë! - Bota Sot
Njerëzit kreativë mund të bëhen skizofrenë!

Life style

E mërkurë, 17 tetor 2018

Njerëzit kreativë mund të bëhen skizofrenë!

Më: 8 maj 2018 Në ora: 20:17
Ilustrim

Njerëzit kreativ mund të kenë 90 për qind më shumë gjasa të vuajnë nga skizofrenia sesa njerëzit e thjeshtë, sugjeron kërkimi i ri.

Çrregullimi bipolar, depresioni dhe skizofrenia zhvillohen më shpesh tek njerëzit që kanë diploma në lëndë artistike, sipas një studimi nga King’s College London.

Është parë më parë se truri i njerëzve krijues punon ndryshe, gjë që shkencëtarët mendojnë se mund t’i bëjë ata më në rrezik të problemeve të shëndetit mendor.

Një studim i të gjitha të dhënave mjekësore dhe arsimore të popullatës suedeze ka gjetur ata që studiojnë lëndë si muzika, drama apo arti në universitet, më shumë kushte psikiatrike sesa publiku i gjerë.

Njerëzit që studiojnë fakultete të ligjit nuk kanë një rrezik më të lartë, duke sugjeruar që rritja nuk është shkaktuar nga njerëzit që shkojnë në universitet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test