Zbulohet pse burrat trupshkurtër janë më agresivë - Bota Sot
Zbulohet pse burrat trupshkurtër janë më agresivë

Life style

E shtunë, 20 tetor 2018

Zbulohet pse burrat trupshkurtër janë më agresivë

Më: 13 maj 2018 Në ora: 22:16
Foto ilustrim

Duket sikur burrat e shkurtë vërtet veprojnë më agresivisht se kolegët e tyre për të kompensuar shtatgjatësinë e tyre të vogël.

Studiuesit gjatë një testi psikologjik zbuluan se meshkujt më shtat të vegjël reaguan më agresivisht kur garonin.

Shkencëtarët thonë se ky fenomen, i njohur si sindroma e njeriut të shkurtër, ose Kompleksi i Napoleonit, është i vërtetë.

Gjetjet janë bërë nga hulumtuesit nga Universiteti Vrije në Holandë, sipas raporteve të New Scientist.

Studimet kanë treguar se njerëzit e gjatë janë më të pasur, më të suksesshëm në punë, janë më të shëndetshëm dhe madje gëzojnë jetë më të mirë sesa homologët e tyre më të vegjël.

Kompleksi i Napoleonit, i njohur edhe si sindroma e njeriut të shkurtër, u identifikua në vitin 1926 nga psikoanalisti austriak Alfred Adler.

Ai gjithashtu doli me nocionin e kompleksit të inferioritetit, ku personat që vuajnë nga kjo sindromë demonstrojnë një mungesë të vetëvlerësimit.

Në formën e tij klasike, burrat e shkurtër e kompensojnë mungesën e lartësisë duke qenë tepër të zymtë.

Por, duket se vetë emri është i gabuar. Megjithëse Napoleoni supozohej të ishte i shkurtër, ai ishte rreth 1.7 metra - rreth mesatares për një njeri në fund të shekullit të 18-të. Konfuzioni vjen nga portretet e diktatorit që qëndron në krah të rojeve jashtëzakonisht të gjatë.

Kompleksi ka ndarë psikologët për më shumë se një shekull. Disa thonë se ajo përshkruan një fenomen të vërtetë; të tjerë besojnë se nuk ka dëshmi se ekziston.

Një studim që sugjeron se kompleksi është i vërtetë erdhi nga profesor Abraham Buunk i Universitetit të Holandës në Groningen. Ai intervistoi 100 burra në marrëdhënie dhe gjeti se ata rreth 1.5metra të gjatë kishin më shumë gjasa të vuanin nga xhelozia se ata që ishin 2 metra. Që nga viti 1916 - epoka kur politikanët janë shfaqur në ekrane dhe TV – kandidatët me trup më të gjatë për president amerikan kanë fituar 17 herë, derisa ata me trup më të shkurtër vetëm gjashtë.

Mike Eslea në Universitetin e Lancashirit Qendror thotë se burrat shtatshkurtër janë më agresivë për të kompensuar mungesën e gjatësisë.

"Për mua kjo nuk sugjeron kompleksin e Napoleonit saktësisht, por sugjeron diçka tjetër", tha ai.

Gjetjet e studimit janë publikuar në revistën Association for Psychological Science.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test