Personat që martohen në vitet e tyre të 30’ta janë më të rrezikuar nga divorci - Bota Sot
Personat që martohen në vitet e tyre të 30’ta janë më të rrezikuar nga divorci

Life style

E shtunë, 20 tetor 2018

Personat që martohen në vitet e tyre të 30’ta janë më të rrezikuar nga divorci

Më: 14 maj 2018 Në ora: 15:15
Ilustrim

Kur të gjithë shokët e shoqet fejohen e martohen në vitet e tyre të 20’ta, është lehtësuese për ju ta kuptoni se dashura e vërtetë mund të gjendet edhe në mesin e viteve të 30’ta.

Sipas një profesori, personat që martohen në vitet e tyre të 30’ta janë më të prirë të shkurorëzohen sesa çiftet që martohen më herë.

Nicholas Wolfinger, profesor i studimeve familjare dhe sociolog në Universitetin e Utah, ka kryer hulumtime duke u përpjekur ta zbulojë lidhjen mes moshës, martesës dhe divorcit.

Pas eksperimenteve dhe analizave të shumta, profesori ka konstatuar se personat që martohen mes moshës 28 dhe 32 vjet e kanë rrezikun më të ulët për të shkurorëzuar.

Por, ata të cilët martohen në vitet e mesme të 30’tave apo afër moshës 40 vjeçare janë shumë më të rrezikuar të shkurorëzohen.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test