Të qenit i stresuar ju bën më të mirë në procedimin e lajmeve të këqija - Bota Sot
Të qenit i stresuar ju bën më të mirë në procedimin e lajmeve të këqija

Life style

Të qenit i stresuar ju bën më të mirë në procedimin e lajmeve të këqija

Më: 16 maj 2018 Në ora: 16:06
Ilustrim

Stresi është negativ për njerëzit, pasi mund t’i bëjë ata të humbur, pa disponim dhe të zhgënjyer.

Por një studim i fundit tregon se stresi mund të jetë pozitiv në procedimin e lajmeve të këqija.

Neuro-shkencëtarët në Universitetin e Londrës ka studiuar zjarrfikësit në Kolorado, që nga pastrimi  kamionëve dhe gatimi i gjellës e deri te përgjigja ndaj emergjencave.

Ata janë pyetur të vlerësojnë rreziqet e tyre ndaj traumave të ndryshme të ngjarjeve të jetës, sikurse janë aksidentet, mashtrimet dhe më pas u kanë dhënë lajmin e mirë ose të keq pavarësisht asaj se rreziku ishte më i vogël ose më i madh se sa ata mendonin.

Gjatë pushimit, zjarrfikësit ishin shumë optimistë dhe me më pak vëmendjes ndaj detajeve të informacionit të ri.

Por, gjatë kohës së stresit, ata ishin shumë vigjilentë rreth rrezikut dhe janë lutur të procedojnë çdo detaj të lajmi të keq që u është dhënë.

Ngritja e niveleve të kortizolit, hormon i stresit, i ka bërë zjarrfikësit të tregohen më me shumë vëmendje kur morën lajmet e këqija, por kjo nuk ndryshoi perceptimin e tyre kur morën lajmet e mira, tregon studimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test