Ja në cilën moshë gjoksi i femrave arrin kulmin - Bota Sot
Ja në cilën moshë gjoksi i femrave arrin kulmin

Life style

E mërkurë, 17 tetor 2018

Ja në cilën moshë gjoksi i femrave arrin kulmin

Më: 9 gusht 2018 Në ora: 21:15
Ilustrim

Madhësinë e gjoksit e përcaktojnë faktorët: gjenetikë, pesha, mosha dhe shtatzënitë, ndërkaq ndryshime në madhësi dhe formë të tij ndodhin gjatë gjithë jetës. Megjithatë kanë një moshë të caktuar deri kur rriten.

Sipas mjekëve tek shumica e femrave gjoksi zhvillohen plotësisht 3 deri në 4 vjet pas ciklit të parë menstrual, ndërkaq proçesi i rritjes së gjoksit përfundon në adoleshencë, pra deri në fillim të moshës 20 vjeç.

Disa femra, si pasojë e shtatzënisë, u zmadhohet gjoksi, ndërsa disave nuk ju ndryshon, por të gjithave pas përfundimit të ushqyerjes së foshnjes me gji, iu zvogëlohen.

Por edhe gjenetika luan një rol të madh në madhësinë dhe formën e gjoksit. Ndaj mos shpresoni më për rritjen e gjoksit pasi keni kaluar të 20-tat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test