Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet t’i thani flokët me tharëse të flokëve - Bota Sot
Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet t’i thani flokët me tharëse të flokëve

Life style

E martë, 20 nëntor 2018

Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet t’i thani flokët me tharëse të flokëve

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 08:05
Foto ilustrim

Është gjë e mirë nëse keni menduar t’i lini flokët tuaja të thahen në mënyrë natyrale.

Para se gjithash ndoshta edhe më herët keni mësuar se nxehtësia nuk është e mirë për flokët.

Pra mund të bëjmë gabim nëse i thajmë flokët, me tharëse, sipas Dr. Tim Moore.

Ekspertja e bukurisë zbuloi se duke i lënë flokët e lagur mund të vendosni presion mbi fillesat, duke i dobësuar ato përfundimisht.

Nuk duhet t’i lini flokët të laguar për një kohë të gjatë.

“Flokët përbëhen nga një korteks, i cili është zona që tërheq formën e flokëve tuaj, dhe pastaj kutikalet rreth anës, të cilat janë pak si pllaka të çatisë”, tha ajo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test