Dy mënyra për largimin e stresit - Bota Sot
Dy mënyra për largimin e stresit

Life style

E diel, 18 nëntor 2018

Dy mënyra për largimin e stresit

Më: 16 gusht 2018 Në ora: 13:49
Foto

Stresi pa dyshim që është shumë shqetësues në jetën e përditshme, mirëpo dinamika e sotme e punës dhe stilit të jetës, e bënë shumë të vështirë një ambient ku stresi nuk është i pranishëm.

Ju sjellim më poshtë dy mënyra për ta luftuar stresin:

Dëgjoni muzikë

Nëse ndjeheni të rraskapitur nga stresi, provoni të merrni një pushim të vogël dhe lëshoni muzikë. Muzika e qetë ka ndikim të mirë në mendje dhe trup, mund të ulë shtypjen e gjakut, si dhe të ulë kortisolin- hormoni i cili lidhet me stres, përcjell KosovaPress.

Telefoni ndonjë mik

Kur ndjeheni të stresuar, merrni pushim dhe telefoni një shok për të ndarë së bashku problemet. Lidhjet e mira me miqë janë të rëndësishme për një jetë të shëndetshme dhe pa stres.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test