Kur duhet të bëni dush, në mëngjes apo në mbrëmje - Bota Sot
Kur duhet të bëni dush, në mëngjes apo në mbrëmje

Life style

E hënë, 12 nëntor 2018

Kur duhet të bëni dush, në mëngjes apo në mbrëmje

Më: 16 gusht 2018 Në ora: 23:40
Ilustrim

Shumë persona preferojnë të lahen në mëngjes, ka të tjerë të cilët preferojnë të bëjnë dush në mbrëmje para se të flenë.
Por çfarë thotë shkenca?

Në mëngjes duhet të laheni kur jeni të stresuar nga puna apo duhet të jeni kreativë. Pra, ekspertët këshillojnë: Mund të vazhdoni të ndiqni rutinën tuaj, por këshilla është dush në mbrëmje.

Një grup ekspertësh nga Harvardi i dhanë përgjigje kësaj pyetje. Ata shprehen se larja e fytyrës dhe e trupit në darkë ndihmon në shëndetin e lëkurës, sidomos në verë dhe në pranverë.

Gjatë ditës, nëse qëndroni jashtë, djersiteni dhe një dush në mbrëmje para gjumit ju ndihmon të qetësoheni dhe të bëni një gjumë të mirë. Por, nuk duhet të harroni se dushi duhet bërë 90 minuta para se të flini.

Dushi në mbrëmje ju ndihmon gjithashtu edhe për pagjumësinë, pasi ul nivelet e kortisolit të lidhur me stresin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test