Shumica e njerëzve ende besojnë te ‘syri i keq’ - Bota Sot
Shumica e njerëzve ende besojnë te ‘syri i keq’

Life style

E martë, 16 tetor 2018

Shumica e njerëzve ende besojnë te ‘syri i keq’

Më: 17 shtator 2018 Në ora: 08:46
Foto ilustrim

Një studim i kryer nga “Shoqata për Dhimbjen e kokës dhe Pacientët e Migrenës” ka gjetur se shumica e grekëve ende besojnë se i ashtuquajturi “syri i keq” është përgjegjës për dhimbjen e kokës.

Studimi, i cili u krye tek 10,000 njerëz për të vlerësuar ndërgjegjësimin e publikut për shkaqet dhe shërimin e dhimbjes së kokës, zbuloi se 60 për qind e të anketuarve fajësojnë për dhimbjen e kokës së tyre për keqdashësit dhe 40 për qind besojnë se ata mund të shërohen përmes largimitsë syrit të keq.

“Ekziston një përhapje e teorive të gabuara në lidhje me dhimbjen e kokës dhe shërimin e tyre”, tha Dr Dimos Mitsikostas, një profesor i asociuar i neurologjisë në Universitetin e Athinës, njëkohësisht kreu i shoqatës.

“Është e rëndësishme të hiqet dorë nga këto mite të përhapura dhe të thyen disa tabu, si frika e vizitës te një neurolog. Dhimbjet e kokës zvogëlohen nga shefi, partneri romantik dhe shpesh edhe nga mjeku”, tha Mitsikostas, duke shpjeguar se si pacientët që vuajnë nga dhimbja e kokës dhe migrena shpesh keqkuptohen.

“Shumica e njerëzve e lidhin dhimbjen e kokës me një faktor psikologjik kur ato, në fakt, shkaktohen nga një çrregullim biologjik i trurit”.

Eksperti vëren se ndërkohë që ndjeshmëria ndaj migrenës dhe dhimbjes së kokës mund të jetë gjenetike, ekzistojnë një sërë faktorësh që mund t’i sjellin ato, nga konsumimi i disa ushqimeve dhe alkoolit, tek kushtet e motit dhe madje edhe një ndryshim në rutinë, shkruan intv.al. Ai gjithashtu vë në dukje se gratë priren të jenë më të ndjeshme se burrat.

“Ne kemi gjetur se dy të pestat e grave kanë një predispozitë gjenetike, ndërsa 8.2 për qind e popullsisë vuan nga dhimbja e kokës dhe migrena,” tha Mitsikostas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test