Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse humbni peshë shumë shpejt - Bota Sot
Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse humbni peshë shumë shpejt

Life style

Kujdes: Ja çfarë ndodh nëse humbni peshë shumë shpejt

Më: 4 tetor 2018 Në ora: 00:06
Foto ilustrim

Humbja e peshës mund të jetë shumë inspiruese dhe motivuese në të njëjtën kohë. Por për rezultate të shpejta shpesh njerëzit provojnë dieta ekstreme, stërvitjen intensive ose ndryshojnë krejtësisht mënyrën e të ushqyerit. 

Megjithatë duhet ditur dhe ana tjetër e medaljes se humbja e shpejtë e peshës është shumë e rrezikshme. Sipas doktorëve nëse humbi 1 kilogramë në javë është e shëndetshme, por në të kundërt duhet të bëni kujdes.

Studimet kanë provuar se njerëzit që humbasin peshë shumë shpejt e rifitojnë atë sërish pas një viti. Gjithashtu nëse nuk humbni peshë shumë shpejt, nuk do të keni probleme me shëndetin. Humbja e shpejtë e kilogramëve do të shkaktojë ulje të nivelit të glukozës në gjak, gurë në tëmth, mungesë të vitaminave dhe mineraleve në trup, imunitet të dobët dhe mungesë energjie.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...