A duhet t'i mbani reçipetat natën? Përgjigjet pro dhe kundër - Bota Sot
A duhet t'i mbani reçipetat natën? Përgjigjet pro dhe kundër

Life style

A duhet t'i mbani reçipetat natën? Përgjigjet pro dhe kundër

Më: 4 tetor 2018 Në ora: 06:46
Ilustrim

A duhet fjetur me reçipeta, po apo jo? Lidhur me këtë çështje ka nevojë për sqarim.

Ka disa femra që preferojnë të bien të flenë me reçipeta dhe të tjera që i heqin.

Një bindje e përhapur gjerësisht thotë se mbajtja e reçipetave veshur, ndikon në mbajtjen e gjinjve më të ngjeshur dhe tonifikuar, por në të njëjtën kohë mund të stimulojë shfaqjen e kancerit të gjirit dhe shfaqjen e gjëndrave në sqetull.

Shkenca tregon se që të dyja arsyetimet nuk kanë bazë. Kjo pasi reçipetat nuk presionojnë fluksin limfatik, kështu që nuk luajnë rol në shtimin e rrezikut për tu prekur nga kanceri.

Në të njëjtën kohë, nuk ka asnjë nevojë për të mbajtur reçipetat gjatë gjithë natës pasi ju pengojnë të flini mirë.

Por nëse nuk bëni dot pa reçipeta zgjidhni një material komod dhe masë të përshtatshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat