Rreth 95 për qind e prindërve të rinj, nuk i lidhin si duhet fëmijët në karrigen e veturës - Bota Sot
Rreth 95 për qind e prindërve të rinj, nuk i lidhin si duhet fëmijët në karrigen e veturës

Life style

Rreth 95 për qind e prindërve të rinj, nuk i lidhin si duhet fëmijët në karrigen e veturës

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 08:37
Ilustrim

Nëse fëmija është i ulur në karrige dhe është lidhur si duhet, gjasat për t’u lënduar gjatë aksidentit me veturë, i zvogëlon për 71 për qind.

Mirëpo, shumë prindër, kryesisht të rinj, nuk po e lidhin si duhet karrigen për ulësen e veturës, e në raste të shpeshta as fëmijën.

Sipas hulumtuesve të Universitetit të Shëndetit dhe Sigurisë në Oregon, rreth 91 për qind e prindërve, nuk dinë si funksionin një karrige fëmijësh për veturë.

Sipas gjetjeve, 95 për qind e prindërve, nuk kanë ditur si lidhet fëmija, duke e lënë atë në pozitë të palakmueshme.

Mirëpo, me kohë, shumë nga këta prindër janë mësuar, megjithëse funksionet janë shumë të thjeshta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...