Forma e fytyrës tregon homoseksualitetin - Bota Sot
Forma e fytyrës tregon homoseksualitetin

Life style

Forma e fytyrës tregon homoseksualitetin

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 07:46
Foto ilustrim

Një studim ka zbuluar se në bazë të fytyrës së mashkullit, mund të zbulohet nëse ai është homoseksual apo jo.

Studimi zbulon se një numër i madh i njerëzve shpesh vlerëson gabimisht nëse një mashkull është apo nuk është homoseksual, pasi që homoseksualët shpesh kanë vija “më mashkullore” të fytyrës se sa heteroseksualët.

Hulumtimi i ri hedh poshtë mitin që të gjithë homoseksualët janë më femëror dhe kanë fytyra më të gjera dhe më të shkurtra, hundë më të vogël dhe nofull dukshëm më masive dhe më të rrumbullakuar në krahasim me heteroseksualët.

Image

Studimi i parë analizoi nëse homoseksualët kanë tipare dukshëm të ndryshme të fytyrës në Huffington Post, shkruan se studiuesit e Qendrës së Pragës për hulumtime teorike në dy studime kanë ekzaminuar fytyrat e homoseksualëve dhe heteroseksualëve.

krahasim me heteroseksualët, ndërkohë që u zbulua se homoseksualët kanë karakteristika morfologjike të cilat në përgjithësi janë më mashkullore.

Studimi i dytë, hulumtoi nëse orientimi seksual mund të përcaktohet vetëm në bazë të këtyre tipareve, ndërsa të anketuarit nuk mund të përcaktonin me saktësi orientimin seksual të personave të treguar në fotografi.

Vlerësimi i orientimit seksual të një personi rezultoi se është i bazuar kryesisht në stereotipe, gjë që çon në huti.

“Fakti që ekzistojnë dallime të konsiderueshme morfologjike midis homoseksualëve dhe heteroseksualëve nuk do të thotë se kjo i bën ata më lehtë të identifikueshëm, gjë që e ka konfirmuar edhe studimi ynë i dytë”, deklaruan hulumtuesit.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...