Ushqimet që ndihmojnë në formësimin e muskujve - Bota Sot
Ushqimet që ndihmojnë në formësimin e muskujve

Life style

Ushqimet që ndihmojnë në formësimin e muskujve

Më: 19 nëntor 2018 Në ora: 18:59
Ilustrim

Ndërtimi i muskujve fillon shumë kohë më herët para se të ndjekeni palestrën.

Formësimi i muskujve kërkon një formulë të bazuar në pirjen e sa më shumë lëngjeve dhe duke ngrënë ushqimin e duhur.

Plani i të ushqyerit

Fruta dhe perime janë themeli i të gjitha dietave të shëndetshme, duke siguruar fibra, vitamina, minerale dhe lëngje. Perimet përmbajnë sasi të vogla të proteinave.

Qumështi me yndyrë të ulët siguron proteina me cilësi të lartë, karbohidrate dhe vitamina esenciale si vitamina D, kaliumi dhe kalciumi.

Mishi është një burim i madh i proteinave, hekurit dhe aminoacideve duke përfshirë leucinën, e cila sipas nutricionistit Rosenbloom, mendohet të jetë një shkaktar për rritjen e muskujve.

Pulë e errët, në krahasim me mishin e bardhë siguron 25% më shumë hekur dhe tre herë zink për një sistem të shëndetshëm imunitar.

Vezët përmbajnë të gjitha aminoacidet esenciale. Sipas Rosenbloom gjysma e proteinave është në të verdhë veze së bashku me ushqyesve të tjerë të importit si lutein për shëndetin e syve.

Arrat janë një burim i mirë i proteinave. Ato gjithashtu përmbajnë vitamina, antioksidantë, fibra dhe yndyrna të shëndetshme.

Fasulet dhe drithërat janë karbohidrate cilësore që përmbajnë sasi të proteinave për riparimin e energjisë dhe të muskujve së bashku me fibra, vitamina dhe antioksidantë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...