Vuçiq e Tsipras shprehen për një Maqedoni ndërlidhëse mes Greqisë e Serbisë - Bota Sot
Vuçiq e Tsipras shprehen për një Maqedoni ndërlidhëse mes Greqisë e Serbisë

Maqedonia

Vuçiq e Tsipras shprehen për një Maqedoni ndërlidhëse mes Greqisë e Serbisë

Më: 21 dhjetor 2018 Në ora: 16:28
Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrit grek, Alexis Tsipras

Maqedonia dhe Marrëveshja e Prespës ishin temë e takimit të Kryetarit serb, Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrit grek, Alexis Tsipras.

Ky takim u realizua në kuadër të Këshillit të lartë për bashkëpunim Serbi-Greqi.

Me këtë rast, Vuçiq ka deklaruar se marrëveshja në fjalë duhet të zbatohet dhe Maqedonia Veriore të bëhet ura e bashkëpunimit ndërmjet Greqisë dhe Serbisë, dhe se Serbia e përshëndet dhe përkrah këtë marrëveshje.

Nga ana tjetër Tsirpas ka deklaruar se IRJM ka qenë zonë gri për Serbinë e Maqedoninë, dhe se pas Marrëveshjes ky vend nuk do të jetë muri ndarës, por ura lidhëse, duke paralajmëruar një mundësi të një marrëveshje të re Serbi, Greqi, Maqedoni, pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...