Janushev: Rasti “Talir” është përpjekje për presion politik ndaj OBRM-PDUKM-së në prag të ndryshimeve kushtetuese - Bota Sot
Janushev: Rasti “Talir” është përpjekje për presion politik ndaj OBRM-PDUKM-së në prag të ndryshimeve kushtetuese

Maqedonia

Janushev: Rasti “Talir” është përpjekje për presion politik ndaj OBRM-PDUKM-së në prag të ndryshimeve kushtetuese

Më: 11 janar 2019 Në ora: 15:32
Igor Janushev

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM kanë reaguar ndaj vendimit të Gjykatë Penale për rastin e PSP-së “Talir”, ku të akuzuar janë ish-lideri i kësaj partie Nikolla Gruevski, deputeti Ilija Dimovski, ish-sekretari i kësaj partie Kirili Bozhinovski dhe ish-ministri Mile Janakieski.

Sekretari i OBRM-PUKM-së, Igor Janushev, tha se fabrikimi i akuzave për rastin “Talir”, ku sipas raportimeve të mediave është pranuar nga Gjykata Penale, është një tjetër përpjekje për presion politik për heshtur OBRM-PDUKM-në në prag të ndryshimeve kushtetuese, për ndryshimin e emrit dhe identitetin.

“PSP sipas direktivave të qeverisë, krijon mekanizma për pazare, shantazhe dhe presione mbi OBRM-PDUKM-në, që të pranojë ndryshimet kushtetuese që nuk janë të pranueshme për ne me çdo çmim”, thonë nga OBRM-PDUKM.

Nga atje shtojnë se rasti “Talir” është konstruksion i pastër politik, e cila nuk ka të bëjë me drejtësinë por me politikat e Zaevit, për shantazhe dhe kërcënime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...