Kryeparlamentari Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO - Bota Sot
Kryeparlamentari Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Maqedonia

Kryeparlamentari Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Më: 12 janar 2019 Në ora: 00:40
Talat Xhaferi

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese.

Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Talat Xhaferi, kryetari i Kuvendit maqedonas e ka konsideruar këtë si lajm shumë të rëndësishëm.

“Sot Parlamenti kurorëzoi përpjekjen për të arritur qëllimet e saj strategjike: anëtarësimin në NATO dhe hapjen e negociatave për në Bashkim Europian”, ka thënë Xhaferi.

“Përmes votimit ne sot vendosmë ta realizojmë këto qëllime strategjike për vendin”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...