Deri tani janë vaksinuar 1.904 fëmijë me MRP vaksinë, hospitalizohen edhe dy të tjerë - Bota Sot
Deri tani janë vaksinuar 1.904 fëmijë me MRP vaksinë, hospitalizohen edhe dy të tjerë

Maqedonia

Deri tani janë vaksinuar 1.904 fëmijë me MRP vaksinë, hospitalizohen edhe dy të tjerë

Më: 13 janar 2019 Në ora: 16:15
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë njofton se sot deri në ora 10:00 në Klinkën e sëmundjeve infektive në Shkup janë hospitalizuar dy të dyshuar me fruth.

“Bëhet fjalë për një fëmijë nga fshati Krushopek-Saraj dhe ka një vit dhe një foshnjë 9 muajsh nga lagjja Shuto Orizare, të dy të pa vaksinuar. Kjo do të thotë se deri në këtë moment ka 22 të sëmurë nga fruthi, ku 20 janë fëmijë dhe 2 të rritur, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Në pikat e vaksinimit në Shkup deri në ora 13:00 janë vaksinuar 10 fëmijë apo 1.904 fëmijë që kanë marrë vaksinën MRP.

Nga Ministria e Shëndetësisë edhe njëherë bëjnë thirrje në vaksinim të fëmijëve edhe pse është shpallur epidemi a fruthit.

Ju bëhet apel prindërve që edhe një herë t’i vaksinojnë fëmijët e tyre në pikat e vaksinimit para fillimit të gjysmë vjetorit të dytë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...