Maqedonia humb gjyqin, detyrohet t’i paguajë 9 mijë euro dëmshpërblim një personi transgjinor - Bota Sot
Maqedonia humb gjyqin, detyrohet t’i paguajë 9 mijë euro dëmshpërblim një personi transgjinor

Maqedonia

Maqedonia humb gjyqin, detyrohet t’i paguajë 9 mijë euro dëmshpërblim një personi transgjinor

Më: 17 janar 2019 Në ora: 14:25
Ilustrim

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg ka vendosur në të mirë të një personi, i cili ka paditur shtetin e Maqedonisë për shkak të shkeljes të së drejtës për privatësisë dhe ilaçeve joefikase në vend.

Gjykata ka pranuar padinë mbi bazë të nenit të tetë të Konventës për të drejtat e njeriut që ka të bëjë me shkeljen e së drejtës së privatësisë dhe ka shqiptuar dënim prej 9 mijë eurove, që shteti duhet t’i paguajë personit “Iks”.

Mbrojtja e të dëmtuarit gjithashtu është thirrur në nenin 13, i cili ka të bëjë me joefikasitetin e ilaçeve. Ky nen ishte i rëndësishëm për mbrojtjen për shkak se sipas tyre hap rrugën për ndryshime ligjore në Maqedoni.

Por, Gjykata ka konstatuar se ka shkelje të nenit tetë për shkak të mungesës së rregullativave.

Koalicioni “Margjinat” i cili ka mbështetur personin “Iks” para Gjykatës së Strasburgut, ka vlerësuar se pas këtij aktgjykimi Maqedonia ka për obligim të sjell ligj që do t’ju mundësojë personave trasngjinor pranim (njohje) të gjinisë së tyre.

Ndryshe, ky është vendimi i parë i Gjykatës së Strasburgut për të drejtat e personave trasngjinor në Maqedoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...