Rritet numri i të prekurve nga fruthi në Shkup, regjistrohen edhe katër raste të reja - Bota Sot
Rritet numri i të prekurve nga fruthi në Shkup, regjistrohen edhe katër raste të reja

Maqedonia

Rritet numri i të prekurve nga fruthi në Shkup, regjistrohen edhe katër raste të reja

Më: 23 janar 2019 Në ora: 15:44
Foto ilustrim

Edhe katër raste të reja të të prekurish nga fruthi janë regjistruar në Klinikën Infektive në Shkup. Së bashku me katër rastet e fundit, numri i të prekurve ka arritur në 73.

Ndërkohë vazhdon vaksinimi i fëmijëve, ndërsa Ministria e Shëndetësisë njoftoi se pavarësisht paralajmërimeve, nuk do të ketë vaksinim nëpër shkolla sepse siç thanë, interesimi i prindërve nëpër pikat e vaksinimit është i mjaftueshëm, dhe në rast se bie intensiteti i vaksinimit atëherë do të aktivizohet masa për vaksinim nëpër shkolla.

Që nga shpallja e epidemisë e deri më sot rreth 4000 fëmijë kanë pranuar vaksinën MRP kundër fruthit. Fundi i epidemisë do të shpallet katër javë pasi të mos regjistrohet asnjë rast i ri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...