Papachristopoulos: Ndarjen e Maqedonisë e duan për Shqipëri të Madhe dhe Turqi të Madhe - Bota Sot
Papachristopoulos: Ndarjen e Maqedonisë e duan për Shqipëri të Madhe dhe Turqi të Madhe

Maqedonia

Papachristopoulos: Ndarjen e Maqedonisë e duan për Shqipëri të Madhe dhe Turqi të Madhe

Më: 23 janar 2019 Në ora: 19:41
Tanasis Papachristopoulos

“Vendi fqinj edhe po të mos ekzistonte, do të duhej ta shpikim”, deklaroi deputeti grek nga partia “Grekët e pavarur”, Tanasis Papachristopoulos i cili s’ka ndryshuar qëndrimin e tij për marrëveshjen e Prespës.

Ai në mënyrë indirekte në fjalimin e tij në Kuvendin grek konfirmoi se do të votojë “për” ratifikimin e marrëveshjes së Prespës.

“A është IRJM kërcënim për Greqinë? Qeshin ata që e dëgjojnë. Vend që thuajse s’ka ushtri fare dhe ka 7% të BVP-së greke. Ndarjen e saj e duan për Shqipëri të Madhe dhe Turqi të Madhe. Mendimi im se edhe të mos ekzistonte IRJM do të duhej ta shpiknim”, deklaroi Papachristopoulos.

Ai shtoi se shkronja “M” tek IRJM-ja do të thotë Maqedoni, por disa po bëhen se nuk e dinë apo nuk e dëgjojnë këtë.

Ndërkaq sot në Kuvendin e Greqisë ka nisur diskutimi rreth marrëveshjes së Prespës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...