Më 18 shkurt fillon gjykimi për rastin “Talir”, Janakieski, Bozhinovski dhe Dimovski në bankën e të akuzuarve - Bota Sot
Më 18 shkurt fillon gjykimi për rastin “Talir”, Janakieski, Bozhinovski dhe Dimovski në bankën e të akuzuarve

Maqedonia

Më 18 shkurt fillon gjykimi për rastin “Talir”, Janakieski, Bozhinovski dhe Dimovski në bankën e të akuzuarve

Më: 29 janar 2019 Në ora: 13:00
Shkup

Më 18 shkurt në Gjykatën Penale në Shkup do të fillojë gjykimi për rastin e Prokurorisë Speciale “Talir”, i cili ka të bëjë me financimin e OBRM-PDUKM.

Në këtë rast të akuzuar janë ish-kryetari i OBRM-PDUKM-së Nikolla Gruevski, ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë Kirill Bozhinovski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski, deputeti Ilija Dimovski, Leko Ristoski dhe Elizabeta Çingarovska, e cila vitin e kaluar pranoi fajin dhe u dënua me kusht.

Sipas aktakuzës, ata në mënyrë joligjore kesh kanë pranuar 4.6 milionë euro për partinë, ndërsa më pas janë organizuar që paratë e njëjta të shkojnë në xhirollogari të partisë përmes personave të ndryshëm. Ata akuzohen për veprën penale “financim të paligjshëm të subjektit juridik – partisë politike”.

Për lëndën “Talir” ka edhe një akuzë, për të cilën gjykata nuk ka sjellur vendim dhe ka të bëjë me ndërtimin e selisë së partisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...