Zaev: Kodrën e Diellit do ta bëjmë qendër me të cilën do të krenohen të gjithë - Bota Sot
Zaev: Kodrën e Diellit do ta bëjmë qendër me të cilën do të krenohen të gjithë

Maqedonia

Zaev: Kodrën e Diellit do ta bëjmë qendër me të cilën do të krenohen të gjithë

Më: 1 shkurt 2019 Në ora: 09:56
Zoran Zaev

Në seancën e djeshme në Kuvendin e Maqedonisë për pyetjet e deputetëve, kryeministri Zoran Zaev është pyetur për situatën me Kodrën e Diellit dhe menaxhimin e saj nga ELEM-Tours.

Në pyetjen e deputetit të Aleancës për Shqiptarët, Zaev tha se Kodra e Diellit do të bëhet qendër turistike dimërore me të cilën do të krenohen të gjithë. Ai shtoi se nuk do të ketë nevojë që të vizitohen qendrat dimërore në shtetet tjera. 

“Qeveria po punon për tërheqjen e investitorëve të huaj nga vendet e njohura për qendrat turistike dimërore siç janë në Gjermani, Austri, Zvicër e Itali. Qëllimi jonë është që Kodrën e Diellit t’ia ofrojmë një partneri strategjik. Një i tillë ka punuar në Kosovë. Qëllimi jonë është që potencialet e Maqedonisë t’i japim në duart e duhura”.

“Besoj se kjo do të përfundojë për një deri dy muaj. Qëllimi i jonë është që objektet që janë nën ELEM-in t’ua japim investitorëve të huaj. Besoj se ky lokacion i joni është atraktiv, Kodra e Diellit është e veçantë. Dhe jam i bindur se do të kemi sukses në këtë dhe Maqedonia të ketë një ski-qendër bashkëkohore”, tha mes tjerash Zaev.

Ndryshe, ditëve të fundit iniciativa “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” ka organizuar protesta për shkak të gjendjes në të cilën ndodhet Kodra e Diellit. Ata thonë se nuk është bërë asnjë investim dhe se kjo qendër turistike po shkatërrohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...