Zaev: Akoma debatohet për zgjedhje të parakohshme, mund të ketë kandidat konsensual për president - Bota Sot
Zaev: Akoma debatohet për zgjedhje të parakohshme, mund të ketë kandidat konsensual për president

Maqedonia

Zaev: Akoma debatohet për zgjedhje të parakohshme, mund të ketë kandidat konsensual për president

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 13:02
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev, sot deklaroi se partia e tij akoma nuk ka qëndrim përfundimtar nëse do të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, ose do të fokusohen në përfundimin e mandatin dhe marrjen e datës për fillimin e bisedimeve me BE-në.

“Dilema për atë nëse duhet të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare është mes dy opsioneve – të përcaktohemi për një mandat të plotë që është tërheqëse për politikanët, ose të mbizotërojë interesi i shtetit përkundër partive”, tha Zaev.

Ai tha se këto ditë po zhvillojnë bisedime me partnerët e koalicionit, partitë politike që janë jashtë koalicionit, partitë joparlamentare, shoqata të qytetarëve dhe po bëjnë analiza për gjetjen e kandidatit më të mirë për president të shtetit.

Në lidhje me pohimet e BDI-së se nuk do të mbështesin kandidat për president që do të del nga kongresi i LSDM-së, Zaev tha se kandidatin për president do ta zgjedhin bashkërisht përmes analizave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...