LSDM: Janë siguruar 43 milionë denarë për punësimin e të rinjve - Bota Sot
LSDM: Janë siguruar 43 milionë denarë për punësimin e të rinjve

Maqedonia

LSDM: Janë siguruar 43 milionë denarë për punësimin e të rinjve

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 19:40
Foto

“Kjo masë mbulon 1.323 të rinj të papunë deri në moshën 34 vjeçare, të cilët mund të punësohen përmes trajnimeve dhe rikualifikimeve. Është e rëndësishme që vendet e reja të punës, si dhe nevojat për rikualifikime dhe përvetësim të aftësive dixhitale, janë përgatitur së bashku me punëdhënësit” thuhet në kumtesën e LSDM-së.

Nga LSDM shtojnë se përveç kësaj, nëse një person i papunë nuk mundet ta shfrytëzon këtë masë, ekziston mundësia për të përdorur programe dhe masa të tjera nga Plani Operacional për vitin 2019.

“Plani operativ për punësim për vitin 2018 u realizua për 95% dhe dha rezultate të shkëlqyera. Parashikohet që Plani Operacional për 2019 do të japë një rezultat edhe më të mirë, kryesisht për të rinjtë”, njoftojnë nga LSDM.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...