Ministria e Kulturës së Maqedonisë ndryshon vendimin vetëm për një festival - Bota Sot
Ministria e Kulturës së Maqedonisë ndryshon vendimin vetëm për një festival

Maqedonia

Ministria e Kulturës së Maqedonisë ndryshon vendimin vetëm për një festival

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 14:34
Ministria e Kulturës

Komisioni për aktivitetet e dramës dhe arteve vizuale, arkitekturë dhe dizajn i kanë rishikuar aplikacionet e refuzuara dhe kanë ngelur në qëndrimin e njëjtë në lidhje me shpërndarjen e buxhetit për projektet.

Komisionet për muzikë dhe folklor, përsëri ka rishikuar aplikacionet e refuzuara, në mesin e të cilëve edhe katër festivaleve për të cilat ka pasur më shumë reagime. Komisioni vendimin e ka ndërruar vetëm për festivalin “Zllatno Sllavejçe” duke pranuar se ka pasur lëshime, sepse festivali ka dorëzuar dokumentacionin e kompletuar.

Qëndrimi për “festivalin e Xhazit të Shkupit”, “OFF Fest” dhe festivalin folklorik “Pece Atanasovski” nuk ndryshon.

Nga Ministria e Kulturës do të pritet vendim nëse këtyre festivaleve do t’u jepet afat plotësues që t’i dorëzojnë dokumentet plotësuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...