Do të bëhet vaksinimi i fëmijëve edhe nëpër shkollat fillore - Bota Sot
Do të bëhet vaksinimi i fëmijëve edhe nëpër shkollat fillore

Maqedonia

Do të bëhet vaksinimi i fëmijëve edhe nëpër shkollat fillore

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 14:56
Foto Ilustrim

Grupet nga Ministria e Shëndetësisë do të vaksinojnë fëmijët të cilët nuk kanë marrë vaksina MRP. Ka filluar vaksinimi i fëmijëve në teren në shkollat fillore dhe atë nga kjo javë, ndërsa do të vazhdojë edhe disa javë të ardhshme derisa të vaksinohen pjesa më e madhe e fëmijëve të pa vaksinuar.

“U bëjmë thirrje për vaksinim intensiv të fëmijëve të cilët janë me shëndet të mirë që të ngritet imuniteti kolektiv. Të vaksinohet të gjithë punëtorët në shëndetësi të cilët kanë pasur kontakt me pacientët e sëmurë nga fruthi. Rreptësisht ndalohet edhe vizita e pacientëve të sëmurë në të gjitha shtëpitë shëndetësore.

Sëmundja e fruthit është sëmundje ngjitëse e cila ngjitet lehtë. Një person i sëmurë nga fruthi mund të infektojë nëntë deri në dhjetë persona rreth tij të cilët nuk janë të vaksinuar”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...