Deskoska: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë mbrojtëse e Kushtetutës - Bota Sot
Deskoska: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë mbrojtëse e Kushtetutës

Maqedonia

Deskoska: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë mbrojtëse e Kushtetutës

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 15:45
Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska në seancën e sotme të punës me temë “Reformat në Gjykatën Kushtetuese lidhur me kapitullin e 23” në grupin e tretë të konventës kombëtare për Bashkimin Evropian në Republikën e Maqedonisë, tha se Gjykata Kushtetuese ka rol shumë të madh në mbrojtjen e Kushtetutës.

“Për fat të keq në Republikën e Maqedonisë një pjesë e problemeve dalin nga mangësitë në kuadër të kushtetutshmërisë për punën në Gjykatën Kushtetuese, por mendoj se kjo nuk është pengesa kryesore. Gjithashtu, është e rëndësishme edhe integriteti personal i atyre që ulen në Gjykatën Kushtetuese”, deklaroi Deskoska.

Ajo shprehu shpresën se në procesin e reformave dhe vullnetin e përcaktimit të sistemit të qeverisjes të së drejtës, Gjykata Kushtetuese do të veprojë në përputhje me përcaktimin strategjik të Republikës së Maqedonisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...